نکات مهم برای انتخاب پرده زبرا

  • ۱۲ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰ نظر
  • تیم تحریریه

سه عامل اصلی در انتخاب انواع مدل پرده زبرا، عبارتند از طرح و مدل، جنس پارچه و قیمت پرده زبرا  می باشند و شما با انتخاب مناسب و درست جنس و نوع پرده برای فضای مد نظره نصب آن، در بیشتر مواقع در هزینه ها نیز صرفه جویی می کنید. و با انتخاب صحیح، باعث ماندگاری و طول عمر بیشتر پرده شده که این مورد نیز هزینه های دکوراسیون داخلی خانه را کاهش میدهد.

با در نظر گرفتن این موارد، در این پست ما با معرفی یکی از جدیدترین انواع پرده مدرن، به نام پرده مدل زبرا، یک راهنمای کامل و مفید برای انتخاب درست و خرید بهترین و مناسب ترین پرده زبرا با قیمت و بودجه مد نظر شما را فراهم کردیم.

word image 7 - نکات مهم برای انتخاب پرده زبرا

پس تا انتها با ما باشید، تا تغییر دکوراسیون خود را به بهترین شکل انجام دهید!

مدل های پرده زبرا چیست؟

به صورت خلاصه می توان گفت که، یکی از جدیدترین و مدرن ترین انواع پردهای موجود در بازار، مدل پرده زبرا می باشد که از انواع پرده های بالا رو یا بالا جمع شو بوده و به صورت رولی در قاب بالای پرده جمع می شود.

افراد زیادی این نوع پرده را پرده کرکره نیز می نامند، ولی در نظر داشته باشید تنها شباهت این مدل پرده رولی با پرده کرکره، روش جمع شدن آنها بوده که بالا رو و به صورت رولی به سمت بالا جمع میشوند،

پرده مدل زبرا بر خلاف کرکره یا کرکره فلزی ها، از یک پارچه پلی استر تولید شده که این پارچه دارای خط های راه راه افقی به صورت: یک ردیف تور و یک ردیف پارچه می باشد.

word image 8 - نکات مهم برای انتخاب پرده زبرا

از دیگر اعضای خانواده این مدل پرده، میتوان به پرده شید یا شید رول اسکرین و پردهای دابل شید یا همان شب و روز نیز اشاره کرد.

این نوع پرده ها را که می‌توان برای محل کار و دفتر اداری، اتاق های خانه و فضاهای مشابه و یا سالن ها استفاده کرد.

 شباهت و تفاوت زبرا با مدل شید

اول کمی در مورد پرده شید توضیح دهیم:

پرده شید یا پرده شید رول از یک لایه پارچه پلی استر تشکیل شده است که حول یک محور افقی در قاب بالای پرده چرخیده و جمع می شود.

بافت پرده شید به ‌صورت یک ‌تکه بوده و لایه و ردیف های تور ندارد، اما پارچه پرده مدل زبرا به‌صورت ردیف ردیف و برشی می‌باشد، که این تفاوت باعث شده که نور امکان عبور از پردهای زبرا را بر خلاف مدل پرده شید داشته باشد.

البته باید توجه کرد که برای مکان ها و فضایی که نور طبیعی لازم دارد پرده زبرا مناسب تر از شید بوده و نکته قابل توجه برای پرده شید، این است که، تاریک کردن و ضد نور بودن این مدل پرده دلیل بر کاربردی نبودن این پرده‌ها نمیشود،!

به دلیل اینکه در مکان‌هایی مانند اتاق‌خواب و اتاقک‌های عکاسی و آرایشگاه ها استفاده از پردهای شید مزیت محسوب می‌شود.

word image 9 - نکات مهم برای انتخاب پرده زبرا

ویژگی ها و معایب پردهای زبرا چیست؟

چند نمونه مهم از مزایای مدل پرده زبرا مواردی مانند:

کنترل نور آسان و با دقت بالا نسبت به پرده های سنتی و کنار جمع شو.

شست و شوی آسان و سریع پرده زبرا.

نصب و جداسازی آسان زبرا.

کاربردی و کم حجم و سبک بودن این نوع پرده.

و مهم تر از همه تنوع بالا در طرح و نقش و رنگ‌بندی، بخصوص در مدل چاپی پرده زبرا.

می باشد.

در مجموع مدل زبرا دو نکته منفی دارد که:

اولین و پررنگ ترین مشکل در مدل پرده زبرا، تغیر سایز پس از تولید و یا بعد از جابجایی منزل در آنها امکان‌پذیر نیست.

هنگام شستشوی پرده، لازم است قطعات را از هم جدا کرد که در این حین ممکن است آسیب‌هایی به قطعات آن ازجمله آهار وارد شود.

و نکته دوم گران بودن موتور های برقی یا کنترلی بوده ، که البته با استفاده از زنجیر دستی نیز می توان به آسانی این پرده را جمع یا باز نمود.

قیمت زبرا و روش محاسبه آن

قیمت پرده زبرا به سه عامل کلی و مختلف بستگی دارد.

اولین دلیل در ایجاد تفاوت قیمت پرده زبرا، جنس و مدل پارچه است و باید توجه داشت معمولا بهترین کیفیت پارچه زبرا در پارچه های ترکیه ای و البته برخی از پارچه های تولید ایران می باشد.

از عوامل دیگر نوع طرح و نقش پارچه می باشد که در مجموع به چند دسته بندی کلی به نام های: پرده زبرا ساده، زبرا پلیسه دار، پردهای زبرا گلدوزی و سرمه دوزی و پرده زبرا های چاپی و زبرا خط دار می باشند.

و در نهایت عامل اصلی و آخر در تفاوت قیمت، کیفیت و جنس یراق آلات و قسمت های ریل پرده فلزی و بخش های پلاستیکی می باشد، که در برخی موارد فروشگاه ها به دلیل کیفیت بالای یراق آلات استفاده شده در محصولات خود، آنها را گارانتی نیز می کنند.
به عنوان مثال فروشگاه هایی مانند: فروشگاه اینترنتی دیددکور – www.DideDecor.com

امسال ( سال 1401- 2022 ) به‌طور تقریبی قیمت ارزانترین طرح و مدل پرده زبرا از مترمربع 250،000 تومان شروع‌شده که قیمت مربوط به پرده زبرا مدل ساده می‌باشد و تا بیشترین و گرانترین قیمت پرده که زبرا های نوع پلیسه و سرمه‌دوزی، گلدوزی با لمه دار است که در حدود 500،000 تومان تا 550،000 تومان می‌باشد.

word image 10 - نکات مهم برای انتخاب پرده زبرا

دلایل تفاوت قیمت پرده زبرا با پانچ

در قسمت قبلی توضیح درباره دلایل اختلاف قیمت انواع مدل پرده زبرا را توضیح دادیم، حال به صورت کلی به این نکته می پردازیم که دلیل اختلاف قیمت پردهای زبرا با انواع پرده جدید مانند مدل پرده پانچ چه می باشد.

دلیل اصلی و کلی تفاوت قیمت پرده زبرا با پرده پانچ، برای یراق آلات و بخش جمع شونده پرده زبرا که از جنس فلز آلومینیوم می باشد، است.

همانطور که همه به این موضوع اشراف داریم، قیمت فلز آلومینیوم بالا بوده و پرده زبرا به دلیل استفاده مقدار بالایی از این فلز ( به دلیل استحکام و سبک بودن آلومینیوم ) قیمت بالاتری نسبت به پرده پانچ دارد.

و پردهای پانچی به دلیل نوع ساختار و تولید آنها که از قسمت بالایی پرده با دوخت نوار پرده ، همراه با حلقه های پانچ به میل پرده نصب می شود، بجز میل پرده پانچ، هیچ فلزی در تولید این نوع پرده استفاده نمی گردد.

البته باید در نظر داشت که بعضی از تولید کنندگان از حلقه پانچ فلزی بجای پلاستیکی استفاده می کنند و در بعضی موارد نیز از وزنه فلزی برای ایجاد پایداری در زمان نصب پرده پانچ استفاده کرده، که هر دو مورد به نظر ما، درست نمی باشد و اصلی ترین دلیل آن. ایجاد زنگ زدگی و خوردگی فلزات غیر آلومینیوم زمان شستشوی پرده می باشد.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط